Betlémská kaple

Betlémskou kapli najdeme na Starém Městě na Betlémském náměstí poblíž Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Původní Betlémská kaple byla založena roku 1391 Hanušem z Mühlheimu, bohatým měšťanem, a obchodníkem Václavem Křížem. Byl to právě Václav Kříž, kdo kapli věnoval pozemek, peníze a relikvii, údajně ostatky jednoho ze zavražděných betlémských nemluvňat. Kaple byla založena pro kázání v češtině. Svůj název získala podle dne vysvěcení na den svatých Mláďátek povražděných v Betlémě.

Kapacita kaple byla až 3000 lidí a největší slávy se zřejmě dočkala v dobách kázání Mistra Jana Husa mezi lety 1402 až 1413. Scházeli se v ní nejen zástupci panstva, ale také prostí měšťané a dokonce sem chodila i sama královna Žofie. Zde se také nakonec zrodilo reformní církevní hnutí, které později přerostlo v husitské války. Během válek byla kaple centrem kališnické církve.

Později ji získala Jednota bratrská a po bitvě na Bílé hoře kapli zkonfiskovala římská církev. V roce 1661 Betlémskou kapli koupil řád jezuitů, přetvořil ji na katolický kostel. Bohužel zrušení řádu jezuitů za josefínských reforem vedlo i ke zrušení kostela a jeho zboření.

Betlémská kaple se stala i pohřebištěm významných jmen, jako byl její zakladatel Hanuš z Mühlheimu, kazatel Jakoubek ze Stříbra nebo tiskař a nakladatel Jiří Melantrich.

Kaple dnes náleží Českému vysokému učení technickému.

Zajímavost:

Dnešní Betlémská kaple je jen kopie původní středověké stavby. Nově postavená kaple byla dokončena roku 1954. Národní kulturní památkou se stala roku 1962.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy