Čechův most

 Čechův most

Čechův most je náš secesní unikát. Jedná se totiž o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci. Byl tak právem zařazen mezi chráněné technické památky. V pořadí je desátý v Praze spojuje nábřeží Edvarda Beneše s Dvořákovým nábřežím. Jeho autory byli inženýři Jiří Soukup, Václava Trča, František Mencl a architekt Jan Koula.

Stavba mostu měla přímou souvislost s asanací Židovského města. Most se měl stát součástí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad. Dostavěn byl v roce 1908.

Bohatá umělecká výzdoba sestává ze zasklených železných luceren na vrcholech sloupů, na nichž stojí 4 bronzové sochy géniů od sochaře Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů a po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny žulovými a bronzovými věnci. Jméno dostal po Svatopluku Čechovi, českém básníku a prozaikovi.

Zajímavost:

Čechův most je nejkratší v Praze. Měří pouhých 169 m. Na šířku pak 16 m.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy