Jak se kdysi vařilo - výstava v Betlémské kapli

28.11.2017

Jak se kdysi vařilo

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli vám předvede, jak se dřív vařilojak se vaření vlastně vyvíjelo.

Uvidíte opékání masa na otevřeném ohni, vaření pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a pec nebo kachlová kamna. Prohlédnete si také vývoj vybavení kuchyní, a to včetně těch nástrojů, které se nikdy neprosadily a dnes působí spíš kuriózně.

Těšit se můžete také na téma tradičních vánočních pokrmů, jako je černý kuba, muzika, peřinky, jahelník, hubník, pučálka, kapr načerno nebo kapr namodro. Pozornost bude věnována také perníkům. Těm na jídlo, dekorativním nebo na hraní. Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě nebude chybět ani na vánoční cukroví. Mimo jiné se dozvíte, že štědrovečerní smažený kapr a bramborový salát mají u nás jen krátkou historii.

Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy, které zde bývají už tradičně vystavovány. K vidění budou betlémy z různých materiálů, zejména pak z těst (slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového). 

Těšit se můžete i na řemeslníky, kteří budou své řemeslo předvádět přímo na výstavě. Představí se řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a další. 

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy