Malostranská vodárenská věž

Malostranskou vodárenskou věž

Na levém břehu Vltavy na malém ostrůvku zvaném Petržilkovský, najdeme Malostranskou vodárenskou věž, zvaná též Petržilkovská.

Jméno Petržilkovská získala po zdejším mlynáři, Janu Petržilkovi, majiteli Kartouzského mlýna, který na jejím místě dříve stával. Kamenná věž nahradila dřevěnou v letech 1561 až 1562, a ta zásobovala vodou z Vltavy celou Malou Stranu. Renesanční podobu dostala po opravách v 17. století, které udělal slavný stavitel Carlo Lurago

Svému účelu pak sloužila až do roku 1886. Věž pak byla využívána ke zcela jiným účelům, než vodárenským. Například jako klubovna známé skautské Foglarovy Dvojky nebo zde sídlil vodácký oddíl.

Mezi lety 1987 až 1988 prošla věž rekonstrukcí a byla spojena s přilehlou budovou prosklenou lávkou. Vznikly zde kanceláře a také výtah pro jednu osobu. Portálem z červeného mramoru se už nevstupuje. Jednotlivá patra jsou propojena vřetenovým schodištěm, z něhož vedou vstupy do jednotlivých místností. Dnes je uživatelem stavby Vodohospodářský rozvoj a výstavba.

Zajímavost:

Se svými 34 metry je Petržilkovská věž nejnižší vodárenskou věží v Praze vůbec.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy