Mánesův most

Mánesův most

Mánesův most je devátý na území Prahy a vznikl na místě historického přívozu k rybářské osadě, respektive pozdější železné visuté lávky pro pěší, která spojovala Staré Město a malostranský Klárov.

Mánesův most je betonový. Byl otevřen roku 1914, ale zcela dokončen až roku 1916. Jeho projektanty byli inženýr František Mencl, který projektoval též Jiráskův most, a Alois Nový. Jeho délka 186 m je rozdělena na 4 segmentové oblouky. Na šířku měří 16 m a vejdou se na něj tramvaje, auta i chodníky pro pěší. Rekonstrukcí prošel v letech 1992 - 1994.

Uměleckým slohem se most řadí k českému kubismu a moderně. Vyzdoben je figurálními vlysy s náměty ze života vltavských plavců. Pro tento most, stejně jako pro celou řadu dalších pražských mostů je typické, že jeho jméno podléhalo politickým změnám. Své jméno nese po slavném českém malíři, Josefu Mánesovi, autoru například výmalby Staroměstského orloje.

Zajímavost:

Od roku 2009 na mostě vzniká chodník slávy postupně osazovaný mosaznými hvězdami. Jedná se o hold českým hudebním skladatelům.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy