Národní divadlo

Národní divadlo

Historická budova pražského Národního divadla stojí na pravém břehu Vltavy na Masarykově nábřeží. Pro její zlatou střechu je téměř nepřehlédnutelná. Přezdívá se jí příznačně Zlatá kaplička.

Základní kámen stavby, na kterou se skládal celý národ, ale na niž přispěl i císař František Josef I., byl za velikých slavností položen roku 1868. Architektem byl tehdy Josef Zítek. Národní divadlo bylo roku 1881 slavnostně otevřeno premiérou Smetanovy Libuše, kterou dirigoval již hluchý Bedřich Smetana.

Bohužel hned dva měsíce po svém otevření vzplála budova požárem a byla výrazně poničena. Josefu Zítkovi bylo vyčítáno zanedbání protipožárních opatření, takže stavba nové budovy byla svěřena jeho žáku, Josefu Schulzovi.

Na výzdobě historické budovy se podílelo mnoho významných umělců 19. století, kteří zde zanechali výrazný otisk českého výtvarného umění své doby. Najdeme zde malby Mikoláše Alše a Františka Ženíška. Oponu od Vojtěcha Hynaise a mnoho dalšího. 

Divadlo má 3 opony - první opona je železná, třetí červená a sametová se roztahuje ručně. Nad oponami stojí nápis „Národ sobě“. V divadle se nachází i varhany.

Národní divadlo je národní kulturní památkou a řídí jej jako státní instituci Ministerstvo kultury ČR.

Zajímavost:

Vyhoření první stavby Národního divadla bylo považováno za národní tragédii. Odhodlání postavit divadlo znovu vyburcovalo národ natolik, že za 47 dní byl vybrán milion zlatých na jeho obnovu.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy