Sovovy mlýny

Sovovy mlýny

Sovovy mlýny nemůžete přehlédnout. Bíle září na levém vltavském břehu, na ostrově Kampa. Píše se o nich už v roce 1393, ale byly zde už mnohem dříve. Svůj dnešní název mají po svém majiteli, Václavu Sovovi z Liboslavě. To on zde postavil gotický dům a mlýny, hamr s brusírnou, pilu, vápenici, soukenickou a jirchářskou valchu a mnohé další.

Nových úprav se mlýny dočkaly v době renesanční a později v roce 1850 za podnikatele Františka Odkolka. Ten nechal mlýn přebudovat na parní a jeho velký komín hyzdil panorama Pražského hradu.

Dnes zde sídlí Museum Kampa. Najdeme v něm unikátní sbírku moderního umění, především pak kolekci obrazů českého malíře Františka Kupky. Sbírku shromážděnou v USA darovala České republice česká sběratelka paní Meda Mládková.

Rekonstrukce objektu Sovových mlýnů pro tuto sbírku, která probíhala od roku 2000, s sebou nesla i jednu kauzu, která rozdělila mínění veřejnosti i odborníků. Jednou z podmínek darování sbírky bylo i umístění nápaditého artefaktu skleněné krychle v kovovém rámu na střechu budovy. Proti tomuto nezvyklému prvku, měnícímu panorama Pražského hradu, protestovala nejen část veřejnosti, ale také památkáři. Ministerstvo kultury nakonec instalaci povolilo, takže si ji dnes můžeme prohlédnout.

Zajímavost:

Muzeum mělo také svůj nový vizuální symbol, 4 metry vysokou a 2 tuny vážící dřevěnou Židli. Tu ale odnesla povodeň v roce 2002. Poté byla nahrazena novou 6metrovou z topolového dřeva, která byla v roce 2012 odstraněna vzhledem k narušení struktury dřeva.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy