Španělská synagoga

Španělskou synagogu

Španělskou synagogu najdeme na Starém Městě v místě, kde dříve stávala nejstarší synagoga, zvaná Stará škola.

Mezi dalšími synagogami židovského města zaujme Španělská synagoga svou jinakostí. Byla totiž postavena v tzv. maurském slohu. Tento sloh byl vybrán proto, že právě v bývalé Staré škole našla útulek malá část španělských Židů, které v 15. století vyhnala Isabella Kastilská ze Španělska. Stará škola, které se pak říkalo již Španělská synagoga přestala dostačovat svou velikostí, a proto byl v letech 1867-68 postavena nová podle projektu Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase.

Navenek novorenesanční stavba překypuje uvnitř honosnou výzdobou interiéru, která napodobuje španělské interiéry známé z Alhambry. Většina stěn je tak pokryta ornamenty stylizovanými do geometrických a rostlinných motivů po vzoru islámské architektury. Vše je rovněž bohatě zlaceno a polychromováno. Okna jsou vyplněna barevnými vitrážemi. K této původní synagoze byla 1935 přistavěna novodobá část.

Od roku 1941 nesloužila synagoga bohoslužbám a o něco později byla věnována Židovskému muzeu. Poslední generální rekonstrukce, kterou si vyžádal havarijní stav, probíhala do roku 1998, v němž se také otevřela veřejnosti.

Návštěvníci zde najdou stálou expozici nazvanou Dějiny Židů od emancipace do současnosti, která  navazuje na expozici umístěnou v Maiselově synagoze nesoucí název Dějiny Židů v Čechách a na Moravě od počátků osídlení do počátků emancipace (od 10. do 18. st.).

Zajímavost:

Synagoga byla v době svého vzniku nebývale dobře technicky vybavená. Měla například ústřední topení a skvěle propracovanou akustiku. Ta byla důležitá, neboť se tu pěstovala chrámová hudba a zpěv. Za zmínku stojí i fakt, že od  roku 1836 byl ředitelem kůru František Škroup, autor hudby k české státní hymně.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy