Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov najdeme na Starém Městě ve čtvrti zvané Josefov. Byl založen v první polovině 15. století a pohřbívalo se na něm do roku 1787. Patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města. Nejstarší náhrobek z roku 1439 patří pražskému rabínu a básníkovi Avigdoru Karovi.

Na hřbitově byly mnohé významné osobnosti židovské komunity v Praze. Nejvýznamnější osobou je jistě velký náboženský učenec a pedagog, legendární rabi Jehuda Liwa ben Becalel, lépe známý jako rabi Löw. Ten zemřel roku 1609 a jemu legenda připisuje vytvoření golema – monstra z hlíny ovládaného šémem, které mělo ochránit židovské město před křesťany. 

Z řady dalších osobností můžeme uvést primase Židovského Města Mordechaje Maisela, renesančního učence a astronoma Davida Ganse nebo rabína a sběratele hebrejských rukopisů a tisků Davida Oppenheima.

Zajímavost:

Dnes najdeme na tomto hřbitově zhruba 12 000 náhrobních kamenů, nicméně počet pochovaných je mnohem vyšší. Ačkoli byl hřbitov byl v minulosti několikrát rozšiřován, jeho rozloha nestačila. Proto byly na místo naváženy další vrstvy zeminy, díky čemuž se nejspíš nachází několik pohřebních vrstev nad sebou. Starší náhrobní kameny byla vyzdvihovány do horních vrstev a vytváří tak dnes zajímavé shluky.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy