Výstava Středověká kniha na dosah

06.04.2018

Výstava Středověká kniha na dosah

Národní knihovna v Praze vystavuje od 6. dubna umělecké kopie vzácných historických rukopisů a prvotisků, které mají návštěvníci skutečně „na dosah“. Uvidí zde například slavný Vyšehradský kodex nebo Strahovský evangeliář, kterými je možné i listovat.

Unikátní výstava seznámí návštěvníky s částí produkce společnosti Tempus Libri, která se specializuje na výrobu věrných uměleckých kopií vzácných historických originálů. Prohlédnout a dokonce i prolistovat si tentokrát můžete kolekci faksimile vzácných, zejména českých, rukopisů a inkunábulí. Výstavu navíc doplňují i originály některých starých tisků.

Velmi významným exponátem je faksimile nejvzácnější knihy, kterou na našem území máme – královského evangelistáře, známého jako Vyšehradský kodex. Ten je pro svůj historický význam a svou mimořádnou ikonografickou výzdobu od roku 2005 zařazen mezi národní kulturní památky ČR a je označován za nejdražší rukopis v České republice s pojistnou hodnotou ve výši jedné miliardy korun.

Na výstavě uvidíte i kopie Strahovského evangeliáře, Knihy zemského, městského a jiného práva, Velislavovu bibli, inkunábuli Bible kutnohorské a mnohé další.

Výstava trvá jen do 19. dubna 2018.

Aktuálně z Prahy

26.11.
2018

Vánoční výstava v Betlémské kapli

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli byla zahájena. Letošní téma jsou Hravé Vánoce...

28.10.
2018

Otevření Národního muzea – vstup zdarma

Při příležitosti stého výroční vzniku České republiky bude otevřena zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea a s ní dvě tematické výstavy...

24.09.
2018

Výstava rekonstrukce Letenského kolotoče

Unikátní Letenský kolotoč, který prochází kompletní rekonstrukcí, bude vystaven v Národním technickém muzeu...

Zobrazit více aktualit z Prahy